1 2 3 4 5

זוכרים את הימים שבהם הקבלן היה מסיים את הבנייה ומחלק מפתחות לדיירים, מבלי לדאוג לעבודות פיתוח? המשמעות הייתה שאותם דיירים היו צריכים לפלס את דרכם אל הבית החדש דרך החול והבוץ. הימים הללו אבדו אל בלי שוב, וטוב שכך. כיום קבלן לא יכול לחלק מפתחות ללא טופס 4, והוא לעולם לא יקבל את האישור המיוחל ללא עבודות פיתוח ברמה הדרושה.

חשיבותן של עבודות פיתוח

עבודות פיתוח מתייחסות בעצם לכל עבודות העפר שמסביב לבית – שבילים, גדרות וגינון. למעשה, ללא עבודות פיתוח הבית נחשב כאילו נמצא בתהליכי בנייה, גם אם כל שאר העבודות כבר בוצעו. עבודות פיתוח משפיעות באופן ישיר על איכות חייהם של הדיירים במקום, שכן ללא שבילים וריצוף ראוי לשמו כל החול והלכלוך ייכנסו מהר מאוד הביתה, ולמעשה לא תהיה שום דרך לשמור על הניקיון. מעבר לזאת, פילוס הדרך בין החולות, הצמחייה ושאריות חומרי הבנייה – זה לא בדיוק תענוג גדול, ובעולם מפותח אנשים לא חיים כך.

מה הקשר בין עלייה במחירי הנדל"ן לבין עבודות פיתוח?

חשוב לזכור שבימינו אנשים שקונים דירה משלמים הון על הבית החדש שלהם, ולכן להיכנס לבניין שהדירה בו עלתה קרוב לשני מליון שקלים, כשהבית מלוכלך משאריות בנייה וכל סביבתו אינה מותאמת להולכי רגל, זה ביזיון של ממש. אנשים משלמים מספיק כסף כדי שהקבלן ידאג לעבודות עפר מבעוד מועד כדי שהדיירים יוכלו ליהנות מאיכות חיים גבוהה. היום אנשים מוכנים לשלם יותר על דיור, אך הם לא מוכנים לספוג עלבונות כמו זלזול בעבודות פיתוח. מקרים בהם העבודות הללו לא הושלמו נדירים כיום. למעשה הם נדירים עד כדי כך שאפילו מגיעים לחדשות.

מי אחראי על עבודות עפר?

עבודות פיתוח ועבודות עפר בסביבת הבית נתונות בדרך כלל בידיו של קבלן חיצוני מיוחד. חשוב ביותר שקבלן זה יעבוד עם חומרים איכותיים ויעסיק אנשי מקצוע מביני עניין. ותק רב בתחום יאפשר להבטיח עמידה טובה יותר בלוחות הזמנים, ומניעת עיכובים מיותרים שעולים כסף הן לדיירים והן לקבלן. קבלן פיתוח הוא הרבה פעמים הגורם המפריד בין הקבלן הראשי לטופס 4, כלומר סיום מוצלח של כל העבודות.

עבודות פיתוח בבנייה פרטית

מטבע הדברים, אנשי מקצוע המעניקים שירות לאנשים שבונים בית פרטי צריכים לעמוד בסטנדרטים גבוהים במיוחד. בעלי הבית דורשים בדרך כלל איכות גבוהה יותר של חומרים, ובודקים בקפדנות את העבודה. העניין הוא שבמקרים הללו, במקרה של תקלה ההוצאות על תיקון לא יתחלקו בין כמה גורמים, אלא יפלו על בעל הבית. הלקוחות הרבה פעמים בוחרים בעצמם את קבלן עבודות הפיתוח שלהם ואינם מסתמכים על הקבלן הראשי, זאת כיוון שהם יודעים עד כמה ההשפעה של עבודות עפר רבה על איכות החיים בבית בטווח הקצר והארוך.